[Viewing mobile site] View desktop site
WSGA Logo
WSGA Logo

Men’s Best-Ball 2008 Results



52nd Men's Best-Ball Champions, Matthew Remington and Brian Remington

Amateur Results

Positions Team Hometown Total R1 R2 Total
1 Team 27   -12 64 68 132
  Matthew Remington Seattle, Wash.        
  Brian Remington Seattle, Wash.        
T2 Team 24   -11 69 64 133
  Craig Larson Tacoma, Wash.        
  Andy Richardson University Place, Wash.        
T2 Team 3   -11 66 67 133
  Mike Hickok Kirkland, Wash.        
  Chris DeGrazia Lynnwood, Wash.        
T2 Team 17   -11 66 67 133
  Alex Stamey Mill Creek, Wash.        
  Tom Brandes Bellevue, Wash.        
T5 Team 86   -10 69 65 134
  Kevin Stray Bellingham, Wash.        
  Bob Shannon Bellingham, Wash.        
T5 Team 39   -10 66 68 134
  Luke Easterly Simi Valley, Calif.        
  Jake Easterly Portland, Ore.        
T7 Team 90   -9 71 64 135
  Richard Lee Covington, Wash.        
  Jeff Williams Sammamish, Wash.        
T7 Team 15   -9 69 66 135
  Britten Barker Gig Harbor, Wash.        
  Kevin Kemak Gig Harbor, Wash.        
T9 Team 37   -8 69 67 136
  Paul Houvener Mill Creek, Wash.        
  Todd Tibke Snohomish, Wash.        
T9 Team 56   -8 67 69 136
  Paul Bonorden Snohomish, Wash.        
  Kelly Denessen Snohomish, Wash.        
T9 Team 80   -8 67 69 136
  Chris Bae Seattle, Wash.        
  Mike O'Keefe Seattle, Wash.        
T12 Team 81   -7 70 67 137
  Derek Barron Puyallup, Wash.        
  James Feutz University Place, Wash.        
T12 Team 70   -7 70 67 137
  Ty Cannon Bothell, Wash.        
  John Kelly Bothell, Wash.        
T12 Team 25   -7 69 68 137
  Tom Lewis Olympia, Wash.        
  David Talcott Kent, Wash.        
T12 Team 36   -7 68 69 137
  Ryan Halvorson Maple Valley, Wash.        
  Mike Detrick Sammamish, Wash.        
T16 Team 87   -6 71 67 138
  Brandon Cardwell Tacoma, Wash.        
  Richard Cardwell Lakewood, Wash.        
T16 Team 7   -6 69 69 138
  Ward Jackson Yakima, Wash.        
  Terence Harrington Yakima, Wash.        
T18 Team 28   -4 71 69 140
  Alex Coleman University Place, Wash.        
  Sean Monaghan Tacoma, Wash.        
T18 Team 92   -4 71 69 140
  Bill Thomas Bellingham, Wash.        
  Bill Drummond Port Coquitlam, BC        
T18 Team 14   -4 70 70 140
  Ron Robydek Tacoma, Wash.        
  Stan Denova Olympia, Wash.        
T18 Team 40   -4 70 70 140
  Tom Campbell Bremerton, Wash.        
  Phil Beste Allyn, Wash.        
T18 Team 58   -4 70 70 140
  Bernard Starks Lakewood, Wash.        
  Ronnie Vanchu Lakewood, Wash.        
T18 Team 41   -4 69 71 140
  Jack Mushallo Tacoma, Wash.        
  Timothy Gorden Olympia, Wash.        
T18 Team 78   -4 69 71 140
  Jeff Strickland Lynnwood, Wash.        
  Mike Seek Mukilteo, Wash.        
T25 Team 67   -3 72 69 141
  Bradley Kirkpatrick Seattle, Wash.        
  Reid Rader Seattle, Wash.        
T25 Team 49   -3 71 70 141
  Steve MacGeorge Shoreline, Wash.        
  Paul Reni Shoreline, Wash.        
T25 Team 12   -3 71 70 141
  Tom Hale Tacoma, Wash.        
  Andy Hale University Place, Wash.        
T25 Team 20   -3 70 71 141
  Toby Lirot Spanaway, Wash.        
  Paul Battle Puyallup, Wash.        
T29 Team 62   -2 74 68 142
  Brian Pruitt Puyallup, Wash.        
  Matt Stutsman University Place, Wash.        
T29 Team 71   -2 71 71 142
  Erik Hanson Kirkland, Wash.        
  Peter Gordon Sammamish, Wash.        
T31 Team 59   -1 74 69 143
  Ian Fliflet Seattle, Wash.        
  Ben Keogh Seattle, Wash.        
T31 Team 63   -1 73 70 143
  Hank Chafin Pasco, Wash.        
  Mike Hodgins Pasco, Wash.        
T31 Team 57   -1 72 71 143
  Jamie Kirkebo Tacoma, Wash.        
  Tres Kirkebo Tacoma, Wash.        
T31 Team 73   -1 72 71 143
  Kurt Osaka Seattle, Wash.        
  Clint Christianson Seattle, Wash.        
T31 Team 55   -1 72 71 143
  Larry Cummins Renton, Wash.        
  Casey Ribera Normandy Park, Wash.        
T31 Team 46   -1 71 72 143
  Dusty Broderson Wenatchee, Wash.        
  Harvey Nanto Malaga, Wash.        
T31 Team 72   -1 71 72 143
  Doug Potter Coeur d'Alene, Idaho        
  John Beutler Coeur d'Alene, Idaho        
38 Team 42   Even 75 69 144
  Burke Shethar Seattle, Wash.        
  Andrew Von Lossow Seattle, Wash.        
T39 Team 74   +1 74 71 145
  Jason Miller Redmond, Wash.        
  Gunnar Swanson Kirkland, Wash.        
T39 Team 48   +1 69 76 145
  John Cannon E. Wenatchee, Wash.        
  Jerry Moore Orondo, Wash.        
41 Team 50   +2 72 74 146
  Kim Hubbart Sammamish, Wash.        
  Steve Zalewski Liberty Lake, Wash.        
T42 Team 94   +3 75 72 147
  Chris Easley Gig Harbor, Wash.        
  David Easley Tacoma, Wash.        
T42 Team 66   +3 74 73 147
  David McNeilly Lakewood, Wash.        
  Jim Everham Renton, Wash.        
T44 Team 60   +4 77 71 148
  Scott Ponto Kenmore, Wash.        
  Ben Ponto Kenmore, Wash.        
T44 Team 79   +4 74 74 148
  Jesse Van Schoiack Richland, Wash.        
  John Corbin Richland, Wash.        
T44 Team 2   +4 73 75 148
  Mark Maghie Seattle, Wash.        
  Pete Higgins Mercer Island, Wash.        
47 Team 93   +5 74 75 149
  Rick Barlament Anthem, Ariz.        
  Brad Wolgamott North Bend, Wash.        
T48 Team 84   +6 76 74 150
  John Hulbert, III Bellingham, Wash.        
  David Carpenter Ferndale, Wash.        
T48 Team 44   +6 76 74 150
  Charles Gregory Kent, Wash.        
  Steve Persing Issaquah, Wash.        
T48 Team 6   +6 74 76 150
  Brian Hoff Lakewood, Wash.        
  Shane Patrick Bonney Lake, Wash.        
T48 Team 10   +6 71 79 150
  Jim Schott Kennewick, Wash.        
  Leo Solis Richland, Wash.        
T48 Team 43   +6 71 79 150
  Erik Heggelund Seattle, Wash.        
  Conner Donnelly Shoreline, Wash.        
T53 Team 76   +8 78 74 152
  Bill Bennett Bellevue, Wash.        
  Mike Marthaller Fall City, Wash.        
T53 Team 82   +8 76 76 152
  Jim Gale Port Orchard, Wash.        
  Bob Chester Port Orchard, Wash.        
T53 Team 88   +8 73 79 152
  Spencer Uno Renton, Wash.        
  Kelly Yoshida Renton, Wash.        
56 Team 47   +10 77 77 154
  Mark Hanna Kirkland, Wash.        
  Mark O'Donnell Seattle, Wash.        
T57 Team 68   +15 82 77 159
  Mike Johnson Olympia, Wash.        
  Mel Smeder Chehalis, Wash.        
T57 Team 95   +15 80 79 159
  Clay Walker Sammamish, Wash.        
  Bob Thomas Sammamish, Wash.        
T59 Team 83   +18 85 77 162
  Aaron Johnson Auburn, Wash.        
  Richard Clendening Auburn, Wash.        
T59 Team 65   +18 81 81 162
  Eric Peterson Seattle, Wash.        
  Phil Najera Port Orchard, Wash.        
61 Team 96   +22 82 84 166
  Robert Mjelde Seatac, Wash.        
  Terry Sax Buckley, Wash.        
GHIN Mobile App

Featured Links:

PNGA
The Home Course
Evans Scholars
First Green
WJGA Logo
First Tee